Sıkça Sorulan Sorular

UYGULAMA HAKKINDA

Biz Yenihane’yi, Yeni Nesil Gayrimenkul Platformu olarak tanımlıyoruz. Kullandığımız algoritmalar ve yapay zeka desteğiyle birlikte sisteme üye olan kullanıcıları, ihtiyaçları ve arayışları doğrultusunda bölgesinde ve alanında uzman gayrimenkul danışmanlarıyla yani emlakçılarla bir araya getiriyoruz.
Yenihane’yi hem müşterilere hem de gayrimenkul danışmanlarına güven aşılayan bir platform olması amacıyla kurduk. Platformumuz, gayrimenkul danışmanlarını doğru müşteriyle, müşterileri de uzman gayrimenkul danışmanıyla buluşturmayı hedefleyerek emlak sektörünün ihtiyacı olan yenilikçi yaklaşımı sunuyor.
3 adımda anlatalım:
 1. Kullanıcılar taleplerini iletirler.
  Yenihane’de aşağıda belirttiğimiz kullanıcılar, il/ilçe/mahalle ve emlak tipini seçip, gerekli detayları belirttikten sonra sisteme üye olarak veya giriş yaparak, Yenihane platformuna taleplerini iletirler:
  • Gayrimenkul kiralamak isteyen,
  • Gayrimenkulünü kiraya vermek isteyen,
  • Gayrimenkul satın almak isteyen,
  • Gayrimenkulünü satmak isteyen,
 1. Emlak danışmanları talebe istek gönderirler.
  Platforma üye olan emlak danışmanları yani emlakçılar, uzmanlık bölgelerine ve alanlarına uygun kullanıcı taleplerini inceledikten sonra birlikte çalışmak istedikleri kullanıcıya istek gönderirler.
 1. Kullanıcı isteği kabul eder ve emlak danışmanı ile eşleşir.
  Kullanıcı, önce emlak danışmanının profilini, portföyünü, sosyal medya hesaplarını, web sitesini ve varsa yorumlarını inceler, hatta dilerse danışmanla telefonda görüşür ve ardından uygun gördüğü taktirde danışmanın isteğini kabul eder ve eşleşirler.
 1. Kullanıcılar istek gönderebilirler mi?
  Evet! Yenihane sistemine kayıtlı bulunan kullanıcılar da emlakçıların istekte bulunmasını beklemeden, talebine uygun bölgedeki uzman gayrimenkul danışmanlarını inceleyip, çalışma isteğinde bulunabilirler. Danışman, kullanıcının isteğini kabul ettiğinde eşleşmiş olurlar ve birlikte çalışmaya başlarlar.
Ad, soyad, e-posta ve cep telefonu gibi kişisel bilgileri web sitemizin tutulduğu sunucu dışında ayrı bir veritabanı sunucusunda şifreli ve I.P. korumalı olarak saklıyoruz.

Emlak Danışmanlarının ödeme yapmak için kaydettikleri kredi kartı bilgileri Garanti BBVA Ödeme Sistemleri'nde şifreli olarak saklanmaktadır. Ödeme yapılacağı zaman biz sadece talebimizi Garanti BBVA'ya iletiyoruz, tüm işlemler kendi sistemlerinde yapılmaktadır. Sistemlerimizde düzenli olarak penetrasyon (sızma) testi uygulanmaktadır.

GAYRİMENKUL DANIŞMANLARI İÇİN

Yenihane’ye üye olarak, uzmanlık bölgenizde satışında veya kiralamasında uzman olduğunuz gayrimenkullerin sahiplerine ve bu gayrimenkulleri satın almak veya kiralamak isteyen potansitel müşterilere daha hızlı ve daha zahmetsiz ulaşma olanağına sahip olursunuz. Örneğin Antalya’nın Kepez ilçesinde arsa uzmanlığınız varsa, bu bölgede arsa arayan veya arsasını satmak isteyen potansiyel müşterilere çok daha direkt ve hızlı ulaşırsınız.
Ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası gayrimenkul pazarlama firmalarında bildiğiniz üzere REFERRAL sistemi bulunmaktadır.

Bu sistemle, örneğin İstanbul’da çalışan bir emlak danışmanı, Antalya’da mülkü olan bir müşterisini, aynı firmanın Antalya şubesindeki danışmanına yönlendirebilir. Böylece İstanbul’daki emlak danışmanı, Antalya’daki danışman işlemi gerçekleştirdikten sonra aralarındaki anlaşmaya bağlı olarak bir yönlendirme ücreti talep eder.

Bu sistemdeki risklerden bahsetmek gerekirse; İstanbul’daki danışmanın Antalya’daki danışmanı hiç tanımıyor veya çok az tanıyor olma ihtimali, iş yapış şeklini bilmemesi ve dolayısıyla kendisine kefil olamaması, hizmet bedeli bölüşüleceği için farklı işleri önceliklendirmesi veya danışmanı tamamen aradan çıkarması olasılığını sayabiliriz. Öte yandan tüm bu riskler, Antalya’daki danışman için de vardır, işin sonunda çırak çıkabilir ve hiç para kazanmadan işlem tamamlanabilir.

Yenihane sistemi ise hem Antalya’daki hem İstanbul’daki emlakçıyı korur. Antalya’dan sisteme üye olmuş danışman kendi bölgesinde mülkünü satmak isteyen müşterisine aracısız direkt olarak ulaşabilir ve böylece farklı kişilerle, aracılarla, komisyonlarla vakit, nakit ve enerji kaybetmeden direkt kazanç elde eder.
Web sitemizden, mobil sitemiz veya uygulamamızdan Oturum Aç butonuna tıklayıp, ekranın alt bölümünde yer alan Üye Ol butonuna tıklayarak açılan ekranda Kullanıcı Tip’ini (Emlak Danışmanıyım) seçip gerekli bilgileri doldurduktan sonra sisteme üye olabilirsiniz.
Yenihane’ye Kurumsal Üye olmak tamamen ücretsizdir. Sistemi kullanıp fayda sağlamak ve müşteri kazanmak içinse ayda sadece 400 TL + KDV ödemeniz yeterlidir. Bu ücret karşılığında sistemimiz üzerinden uzmanlık bölgenizde ve uzman olduğunuz emlaklarla ilgili sınırsız sayıda satış ve kiralama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Yenihane’deki sistemde işlem yaptığınız mülkün satış rakamı veya kazandığınız hizmet bedeli üzerinden bir ücretlendirme yapılmamaktadır.
Yenihane’ye üye olduktan sonra anasayfada yer alan “Talep Ara” bölümünden uzmanlık bölgenizde ve uzmanlığınız olan emlak tipinde müşteri taleplerini aratmaya başlayabilirsiniz. Bu taleplerin detaylarını inceleyerek mülk sahibine birlikte çalışma isteği gönderebilirsiniz. “Hesabım” ekranından “Uzmanlık Bölgenizi Keşfedin” bölümüne girerek bölgenizdeki müşteri taleplerini daha kolay ve hızlı bir şekilde listeleyebilirsiniz.

Kullanıcı taleplerine birlikte çalışma isteği gönderdikten ve kullanıcı da bu isteği onayladıktan sonra eşleşmiş olursunuz ve portföy size geçmiş olur. Alacağınız hizmet bedeli vb. detayları telefonda, e-posta yoluyla ya da yüz yüze yapacağınız görüşmeyle belirleyebilirsiniz.

İşlem tamamlandığında yani müşterinize bir mülk bulduğunuzda veya mülkün pazarlaması tamamlanıp işleme döndüğünde “Tamamlandı Olarak İşaretle” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Müşteriniz bu işlemden sonra size puan verip yorum yapabilecektir.
Kullanıcıların açmış olduğu taleplere istek göndermek için bağlı bulunduğunuz ilin Ticaret Müdürlüğünden almış olduğunuz “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi”ni sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Gayrimenkul danışmanları, belge onaylanıp numara sisteme tanımlanmadan Yenihane sisteminde herhangi bir işlem yapamazlar.

Kabul edilen belgeler:
 • Bulunduğunuz ilin valiliğine bağlı Ticaret İl Müdürlüğü'nden alınmış Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi,
 • MYK Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Yeterlilik Belgesi,
 • Yüksek Öğretim Kurumlarından alınmış Emlak Yönetimi bölümü Diploma/Mezuniyet Belgesi.
Yüklenen yetki belgeleri, Yenihane uygulamasının hiçbir noktasında son kullanıcının görebileceği haliyle paylaşılmamaktadır. Yüklenen dökümandaki belge numarası, hesabınıza tanımlanıp onaylandıktan sonra, yüklenen dökümanı imha etmekteyiz.
Gayrimenkul danışmanlarına sadece onlarla çalışmış veya hali hazırda çalışan kullanıcılar yorum yapabilir ve puan verebilir. Danışmanlarla hiç çalışmamış kullanıcıların, sistemde bilgi kirliliği yaratmamak ve manipülasyonlara izin vermemek adına puan verme ve yorum yapma yetkileri bulunmamaktadır.
Yenihane sistemine üye olmuş, telefon numarasını ve e-posta adresini doğrulamış tüm kullanıcılar gayrimenkul danışmanlarına ulaşabilirler.
Hayır, ek bir ücret ödemeniz gerekmez. Yenihane sistemine üye olmuş gayrimenkul danışmanları aynı zamanda broker yani ofis sahibi de olabilirler. Bu durumda “Danışman Paneli”ndeki “Profilim” bölümünden “Ofis Sahibiyim” butonunu tıklayarak açılan ekranda ofis bilgilerini sisteme girebilirler. Ofis bilgisi tanımlandıktan sonra menüde yer alacak “Ofisim” sayfasına geçip ofiste çalışan ve Yenihane’ye üye olmuş danışmanlarını ofise ekleyebilirler. Danışmanın onayı sonrasında sistemde görünebilir olacaktır.
Ofis sahibiniz Yenihane’ye üye olmuşsa, kendinizi sisteme tanıtmasını isteyebilirsiniz. Onayınız sonrasında bağlı olduğunuz ofis profilinizde görünmeye başlayacaktır.
Emlak Danışmanlarının profillerinde, web sitesinde ve mobil uygulamadaki tanıtım kutucuklarında görülen “Green Tick” (Yeşil Tik) ikonu, o emlak danışmanının profilini doğruladığını ve Yetki Belgesini sisteme tanımladığını belirtir.

Emlak Danışmanlarının profillerinde, web sitesinde ve mobil uygulamadaki tanıtım kutucuklarında görülen “PRO” (Profesyonel) ikonu, o emlak danışmanının Profesyonel Paket'e abone olduğunu belirtir.
Emlak danışmanı olmanıza rağmen Yenihane’ye bireysel üye olduysanız, “Hesabım” ekranında “Profilim” bölümüne giderek sayfanın en altında yer alan “Hesabımı Sil” butonuna tıklayıp onay verdikten sonra hesabınızı silmeniz gerekiyor.

Hesabınız silindikten sonra tekrar “Oturum Aç” ekranında sayfanın en altında yer alan “Üye Ol” linkine tıklayıp Kullanıcı Tip'ini “Emlak Danışmanıyım” olarak işaretleyip yeniden üye olabilirsiniz.
Kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak amacıyla, talebi açan kişinin ad/soyad ve iletişim bilgileri sadece eşleştikleri emlak danışmanlarına gösterilmektedir.
Bu kararınıza üzüldük. Eğer hesabınızı gerçekten kapatmak istiyorsanız, “Hesabım” ekranında “Profilim” bölümüne giderek sayfanın en altında yer alan “Hesabımı Sil” butonuna tıklayıp onay verdikten sonra hesabınızı ve aboneliğini silebilirsiniz.

MÜLK ARAYANLAR VEYA MÜLK SAHİPLERİ İÇİN

 • Gayrimenkul kiralamak istiyorsanız,
 • Gayrimenkulünüzü kiraya vermek istiyorsanız,
 • Gayrimenkul satın almak istiyorsanız,
 • Gayrimenkulünüzü satmak istiyorsanız,
Yenihane’ye üye olarak, ihtiyacınıza yönelik talebinizi oluşturabilir, bu talebin olduğu bölgede ve emlak tipinde uzman olan gayrimenkul danışmanlarının size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
İhtiyacınız hangisi olursa olsun, kiralarken, kiraya verirken, alırken ya da satarken bölgesinin ve alanının uzmanı olan emlakçılar arasından seçim yapabileceksiniz. Böylece, bölgeyi hiç tanımasanız bile uygun bir emlak danışmanı seçebileceksiniz. Üstelik, referans yoluyla veya kendi araştırmanızla bulduğunuz ancak hiç tanımadığınız bir emlakçıyla çalışmak yerine tarafsız yorumları okuyarak, puanlara bakarak, elindeki portföyü inceleyerek sizinle çalışmak isteyen bölge uzmanı emlakçılar arasından seçim yapma imkanına sahip olacaksınız. Bu sayede, en kısa sürede en doğru fiyattan bir mülk sahibi olacak veya yine en kısa sürede en doğru fiyattan mülkünüzü satacaksınız.

Örneğin Antalya Kepez’de bir arsa almak isteyen İstanbul’da yaşayan bir kişinin İstanbul’da tanıdığı bir emlakçıyla veya onun yönlendireceği ama sizin hiç tanımadığınız bir danışmanla çalışmak yerine o bölgenin uzmanı bir emlakçıyla Yenihane’de eşleşip birlikte çalışmaya başlayacaksınız.
Web sitemizden, mobil sitemizden veya uygulamamızdan Oturum Aç butonuna tıklayıp, ekranın alt bölümünde yer alan Üye Ol butonuna tıklayarak açılan ekranda Kullanıcı Tip’ini (Talep Oluşturacağım) seçip, gerekli bilgileri doldurduktan sonra sisteme üye olabilirsiniz.
Hayır! Yenihane’ye üye olmak ve ihtiyacınız doğrultusunda talep açmak tamamen ücretsizdir.
Yenihane’ye üye olduktan sonra ana sayfadaki “Talep Oluştur” ekranından almak / satmak / kiralamak / kiraya vermek istediğiniz mülk ya da mülkler için önce il/ilçe/mahalle ve emlak tipi seçimi yapmanız gerekmektedir. Ardından açılan ekranda talebinizle ilgili detayları belirttikten sonra talebinizi oluşturmak için “Devam Et” butonuna tıklamanız yeterlidir. Unutmayın! Talebinizle ilgili ne kadar çok bilgi verirseniz, uzman emlakçıların size ulaşması ve yardımcı olması o kadar kolay olur!

Talebinizi oluşturduktan sonra “Hesabım” bölümünden talebinize gelen istekleri inceleyebilirsiniz. “Uzman Emlakçını Seç” butonuna tıklayarak açılan ekranda o bölgede ve alanda uzman emlakçıların listesini görebilirsiniz. Emlakçıları favoriye alabilir, onlara mesaj atabilir veya talebinizle ilgilenmesi için kendilerine istek gönderebilirsiniz.

Uzman gayrimenkul danışmanı yani emlakçı, sizin isteğinizi görüp kabul ettiğinde eşleşmiş olursunuz ve portföy emlakçıya geçmiş olur. Emlakçının alacağı hizmet bedeli / komisyon vb. detayları telefonda, e-posta yoluyla ya da yüz yüze yapacağınız görüşmeyle belirleyebilirsiniz.

İşlem tamamlandığında, yani aradığınız mülkü bulduğunuzda veya mülkünüzün satış veya kiralama işlemi tamamlandığında “İşlem Tamamlandı” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra birlikte çalıştığınız emlakçıya puan verip yorum yapabilirsiniz.
Yenihane’de sadece çalışmış olduğunuz veya hâli hazırda çalıştığınız gayrimenkul danışmanlarına yorum yapabilir ve puan verebilirsiniz. Danışmanlarla hiç çalışmamış kullanıcıların, sistemde bilgi kirliliği yaratmamak ve manipülasyonlara izin vermemek adına puan verme ve yorum yapma yetkileri bulunmamaktadır.
Yenihane sistemine üye olmuş, telefon numarasını ve e-posta adresini doğrulamış, yetki belgesi numarasına sahip tüm emlakçılar talep sahiplerine istek gönderebilirler. Ad/soyad ve iletişim bilgileriniz sadece eşleştiğiniz emlakçılara gösterilmektedir.
Bu kararınıza üzüldük. “Hesabım” ekranında “Profilim” bölümüne giderek sayfanın en altında yer alan “Hesabımı Sil” butonuna tıklayarak onay verdikten sonra hesabınızı silebilirsiniz.